22% Off
‹ Prev
Next ›
(# 80A) HP Laserjet Pro 400 M401n Black Toner Cartridge (2,700 Page Yield)
180 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LASERJET 400 MONO LASER M401DNE - LaserJet Pro 400 M401dw - LaserJet Pro 400 M425dw - LASERJET 400 MONO LASER M401DW - LaserJet Pro 400 M401a - LaserJet Pro 400 M401d - LaserJet Pro 400 M425dn - LaserJet Pro 400 M401dne - LaserJet Pro 400 M401dn - LaserJet 400 Mono Laser M401Dne - LaserJet 400 MONO LASER M401DW
- LaserJet Pro: 400 M401d - 400 M401dw - 400 M401n - 400 M425dn - 400 M425dw - LaserJet Pro 400 M401n - LaserJet Pro 400 MFP M425dn - 400 M401a - LaserJet Pro 400 M401dne - LaserJet Pro 400 M401dw - 400 M401dn - 400 M401dne - LaserJet Pro 400 M401a - LaserJet Pro 400 M401d - LaserJet Pro 400 M401dn - LaserJet Pro 400 MFP M425dw
- Color LaserJet Pro: 400 M401n - 400 M401dn
- HP
- Original HP 80A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,560 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional-quality, black-and-white business documents at great value.
- Depend on Original HP 80A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
$158.99
LIST: $203.50
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 2700 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 80 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2560 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF280A |
| Total amount of recycled materials used for making | 18% |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 340 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 205 mm |
| Weight | 850 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 340 x 109 x 205 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Colour | No |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 23 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 23 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 115 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 115 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 115 pc(s) |
| Pallet gross weight | 135.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 135.5 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for printing professional-quality, black-and-white business documents at great value.\nHP 80A Black LaserJet Toner Cartridge makes business documents look professional with crisp, black text. Stay productive by avoiding wasted time and supplies. These reliable cartridges are specifically designed for your HP LaserJet printer or MFP.
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: SKU-3053257Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-4994935392 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1280 Stock Available
-
Product Code: ITA30016960 Stock Available
-
Product Code: ITA30011258 Stock Available
-
Product Code: SKU-303397813 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031260245 Stock Available
-
Product Code: SKU-30312322904 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: SKU-3053257Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-4994935392 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1280 Stock Available
-
Product Code: ITA30016960 Stock Available
-
Product Code: ITA30011258 Stock Available
-
Product Code: SKU-303397813 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031260245 Stock Available
-
Product Code: SKU-30312322904 Stock Available