19% Off
‹ Prev
Next ›
Bi-office Oak Frame Cork Bulletin Board - 48" Board Height x 72" Board Width - Natural Cork Surface - Self-healing, Durable, Resilient, Environmentally Friendly - Oak Medium Density Fiber (MDF) Frame - 1 Each
Currently out of Stock
- Self-healing, thick, resilient cork.
- Wall fasteners included.
- Sturdy MDF frame with oak wood finish.
- Perfect for displaying photos, notes, reminders and more.
$219.52
LIST: $271.70
Product Details
General Information
| Frame | MDF Frame |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Dimensions | 1800x35x1200mm |
| Board Surface | Cork Board |
| Board Size | 1800x1200mm |
| Colour | Cork |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Weight | 8.16kg |
Product Information
| Brand | MasterVision |
| Type | Accessories |
Description
Earth notice board, with a substantial amount of natural material. The cork surface is self-healing and therefore the perfect solution to post messages with any type of pushpins at the office, meeting rooms, corridors, laboratories, open spaces, lobbies, and many more. In fact most spaces where notes, notices, images, photos, adverts, list and other information has to be posted for display. The product comes with wall fastening kit and can be mounted vertically or horizontally.
Also Consider
-
Product Code: SKU-30103572 Stock Available
-
Product Code: SKU-30103567 Stock Available
-
Product Code: QRT7694G54 Stock Available
-
Product Code: SKU-301030224 Stock Available
-
Product Code: SKU-301029729 Stock Available
-
Product Code: SKU-30102963 Stock Available
-
Product Code: QRT7684BECurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-301027938 Stock Available
-
Product Code: SKU-30102237 Stock Available
-
Product Code: SKU-30102214 Stock Available
-
Product Code: GHEPA13624KCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEWK47Currently out of Stock
-
Product Code: GHEAV47199Currently out of Stock
-
Product Code: GHEAV47195Currently out of Stock
-
Product Code: GHEAV47193Currently out of Stock
-
Product Code: GHEAV47191Currently out of Stock
-
Product Code: GHEAV47185Currently out of Stock
-
Product Code: GHEAV47183Currently out of Stock
-
Product Code: GHEAV47181Currently out of Stock
-
Product Code: GHEAK47Currently out of Stock