19% Off
‹ Prev
Next ›
Environotes BioBased Notebook, 1-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Earthtone Cover Color, (70) 11 x 8.5 Sheets
Currently out of Stock
- Produced using heavier-weight, 20 lb BioBased paper made entirely of post-consumer and post-agricultural recycled fiber.
- College ruled with margin.
- Coil locked spiral-wire binding minimizes potential of snags.
- One subject notebook.
- Perfect for note taking.
$8.44
LIST: $10.39
Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | Environotes College Ruled 1 Subject Recycled Spiral Notebook |
| Width | 8.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 7% |
| Length | 11" |
| Height | 0.38" |
| Features | Dual Sided ~ Chipboard Backing ~ Heavy Duty Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Dark Red ~ Black ~ Dark Blue ~ Green |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Environotes notebooks are crafted with sustainability in mind, using sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer waste. The smooth, college-ruled 20# paper lets you write on both sides for maximum efficiency. Durable, recycled-content covers come in assorted colors to add a touch of personality. The heavy-duty chipboard back provides a sturdy writing surface, and the snag-proof coil-locked wire binding keeps everything secure. From class notes to brainstorming sessions, Environotes are the perfect companion for all your writing needs.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66410Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66400Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66353Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059091269 Stock Available
-
Product Code: UNV6635195 Stock Available
-
Product Code: SKU-305908935 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059088Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-305908718 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11186CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-303985630 Stock Available
-
Product Code: SKU-3016202109 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV20940170 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045027236 Stock Available
-
Product Code: UNV2093030 Stock Available
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13362CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10021CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA773081685 Stock Available