‹ Prev
Next ›
Fellowes Halo™ 125 Laminator with Pouch Starter Kit - Pouch - Release Lever - 4.3" x 17.1" x 2.9"
5 Stock Available
- User-friendly, home office personal laminator.
- InstaHeat Technology delivers no wait rapid one-minute warm up.
- Versatile hot lamination of 3 mil or 5 mil pouches as well as cold pouches.
- Convenient release lever allows easy pouch re-centering or removal.
- Auto Shut-off saves energy and prevents overheating.
- StockCode: FEL5753101
$250.79
Product Details
General Information
| Maximum Lamination Thickness | 0.2 mil |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Line | Halo |
| Product Model | 125 |
| Width | 17.1" |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Name | Laminator |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Height | 4.3" |
| Depth | 2.9" |
| Country of Origin | China |
| Additional Warranty Information |
TBD |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminator |
Description
Fellowes Halo Laminator is a user-friendly, home office personal laminator. InstaHeat Technology delivers no wait rapid one-minute warm up. Offers versatile hot lamination of 3 mil or 5 mil pouches as well as cold pouches. The convenient release lever allows easy pouch re-centering or removal. Auto Shut-off saves energy and prevents overheating. Perfect for the home office or small school setting, or wherever you need to laminate important papers and documents.