22% Off
‹ Prev
Next ›
Floortex Ecotex Evolutionmat Anti-Slip Rectangular Chair Mat - Hard Floor, Pile Carpet, Home, Office - 48" Length x 36" Width x 0.075" Depth x 0.075" Thickness - Rectangular - Polymer - Clear - 1 Each - TAA Compliant
2 Stock Available
- Anti-Slip base
- Contains up to 50% recycled polycarbonate
- Free from toxins including DIDP phthalates, tin and lead
- Excellent protection to hard flooring and surfaces from damage, dirt, wear and tear caused by office chairs and dirty footwear
- Smooth top surface that enables chairs to glide safely and easily
$84.31
LIST: $107.88
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Mat Length | 48" |
| Mat Width | 36" |
| Product Material | Polymer |
| Product Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Dimensions | 1200x900mm |
| Manufacturer | Floortex Europe Ltd |
| Use | For Hard Floors |
Product Information
| Brand | Ecotex |
| Type | Chair Mats |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Chairmat features an anti-slip coating that creates a low-tack backing to prevent sliding and the resulting frequent adjustments. See-through material offers excellent clarity that blends into your environment to show off the natural style of your floor. Its thin construction sits close to the ground to help prevent trips and falls. Chairmat is designed for highly polished hard floors, high-gloss hard floors and pile carpets.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FLRNCCMFLFS0004Currently out of Stock
-
Product Code: FLRNCCMFLFS0002Currently out of Stock
-
Product Code: FLRNCCMFLFG0004Currently out of Stock
-
Product Code: FLRNCCMFLFG00022 Stock Available
-
Product Code: FLRNCCMFLBG0002Currently out of Stock
-
Product Code: FLRNCCMFLBG0003Currently out of Stock
-
Product Code: DEFCM2G232OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM23242SPRCCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K232OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K142OCBCurrently out of Stock