‹ Prev
Next ›
GBC VeloBind V110E Electric Binder - Strip - 200 Sheet(s) Bind - 24 Punch - Letter - 8.4" x 12.2" x 20.3" - Charcoal
Currently out of Stock
- VeloBind is a convenient and practical electric binding machine.
- Push a button and powerfully punch through as many as 24 sheets.
- Bind up to 200 sheets with matching VeloBind spines.
- For standard and oversize document binding needs with easy jam release.
$432.17
Product Details
General Information
| Binding Type | Strip |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 200 |
| Maximum Punching Sheet Capacity | 24 |
| Product Line | Velobind |
| Product Color | Charcoal |
| Width | 12.2" |
| Product Name | VeloBind V110E Electric Binder |
| Product Model | V110E |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 8.4" |
| Features | Jam-free ~ Adjustable Paper Guide |
| Manufacturer | GBC |
| Manufacturer Website Address | http://www.gbc.com |
| Country of Origin | China |
| Depth | 20.3" |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Machines |
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: GBC9741630114 Stock Available
-
Product Code: SKU-31550207 Stock Available
-
VeloBind Reclosable Spines for 11 x 8.5 Documents, 4 Pins, 1.25" (200-Sheet) Capacity, Blue, 25/PackProduct Code: GBC974163126 Stock Available