34% Off
‹ Prev
Next ›
Heavy-Duty Premium Staples, 0.5" Leg, 0.5" Crown, Steel, 1,000/box
43 Stock Available
- Developed for optimum performance in most heavy-duty staplers.
- Superior-quality high-carbon steel for reduced buckling and jamming.
- Extra-sharp chiseled points for maximum sheet capacity.
- Premium steel wire.
$8.58
LIST: $13.05
Product Details
General Information
| Leg Length | 1/2" |
| Product Color | Silver |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Sheet Capacity | 85 |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Product Name | 1/2" Heavy Duty Chisel Point Staples 1000 |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Country of Origin | Taiwan |
| Assembly Required | No |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Heavy-duty staples are designed to deliver superior performance. Bostitch superior-quality, heavy duty staples are made with premium quality steel with extra high carbon content that reduces staple buckling and jamming. Designed with chisel point tips for maximum penetration.
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: UNV4360354 Stock Available
-
Product Code: UNV05562128 Stock Available
-
Product Code: SKU-2992147114 Stock Available
-
Product Code: RED5780222 Stock Available
-
Product Code: SKU-30373611334 Stock Available
-
Product Code: AVE11112761 Stock Available
-
Product Code: BOSSB35PHD5M52 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP109 Stock Available
Alternative Products
Also Consider
-
Product Code: UNV4360354 Stock Available
-
Product Code: UNV05562128 Stock Available
-
Product Code: SKU-2992147114 Stock Available
-
Product Code: RED5780222 Stock Available
-
Product Code: SKU-30373611334 Stock Available
-
Product Code: AVE11112761 Stock Available
-
Product Code: BOSSB35PHD5M52 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP109 Stock Available