8% Off
‹ Prev
Next ›
Kensington Expert Mouse Wireless Trackball
7 Stock Available
- Wireless connection via Bluetooth LE or USB nano receiver
- Compatibility with Bluetooth 4.0 LE: Windows 10, 8.1 and Mac OS X 10.8 and later*
- TrackballWorks compatible with Mac only when using 2.4GHz connection
- Kensington worked directly with Microsoft to provide professional-level solutions that look as good as they function, so you can work like a pro.
- Optimised for your Windows 11 Trackball Functions
- *Windows ARM-based computers are currently not supported. Please check back for future updates on compatibility.
- This product is designed to comfortably fit users with average to larger sized hands.
- TrackballWorks™ software lets you customize all 4 buttons, adjust cursor speed
- DiamondEye™ optical tracking technology for premium cursor control and accuracy
- Award-winning Scroll Ring lets you scan up and down pages with ease
- Large ball is designed as a perfect sphere to provide exceptional precision
- Detachable wrist rest supports hand and wrist for ergonomic comfort
- Ambidextrous design works equally well for both right-handed and left-handed users
- Auto-sleep helps conserve AA battery life
- Compatibility with USB receiver: Windows 10, 8.1, 8, 7 and Mac OS X 10.8 and later
- StockCode: KMW72359
$139.74
LIST: $151.45
Product Details
General Information
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Total Buttons | 4 |
| Product Color | Black |
| Device Supported | Computer |
| Purpose | Office |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 400 DPI |
| Scroll type | Ring |
| Buttons quantity | 4 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Sensor type | Optical |
| Trackball diameter | 5.5 cm |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Width | 177.8 mm |
| Depth | 101.6 mm |
| Height | 260.3 mm |
| Weight | 635 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Compatibility | Surface Laptop Go 2; Surface Pro 13" (11th Ed); Surface Go; Surface Go 3; Surface Go 4; Surface Laptop 15"; Surface Laptop 4; Surface Laptop 5 (13.5"); Surface Laptop 6 (13.5"); Surface Laptop 6 (15"); Surface Laptop Studio; Surface Book 1; Surface Book 2; Surface Laptop Go 3; Surface Laptop SE; Surface Pro 6; Surface Pro 9; Surface Studio; Surface Studio 2; Surface Studio 2+; Surface Laptop 1 (13.5"); Surface Laptop 13.8"; Surface Laptop 2; Surface Pro 4; Surface Laptop 13"; Surface Laptop 3; Surface Pro 12" (1st Ed); Surface Pro 5; Surface Pro 7; Surface Pro 7+; Surface Pro X; Surface Book 3; Surface Laptop 5 (15"); Surface Pro 10; Surface Pro 8; Surface Laptop Go; Surface Laptop Studio 2; Surface Go 2 |
| Special features | Ambidextrous Design; SmartFit™; Wireless USB Receiver Storage; Auto Wake/Sleep |
| Compatible operating systems | Chrome OS 44 or above; Windows 10; Windows 11; macOS 10.9 or above; macOS 10.8; macOS 10.9; Windows 7 or above; Windows 8.1; macOS X 10.11; macOS 10.10 or above; macOS 10.13 or above; macOS Sierra 10.12; Windows 7; Windows 8 |
| Trackball | Yes |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per pallet (EU) | 240 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Mice & Trackball |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
The Expert Mouse Wireless Trackball gives you the freedom to be hyper-productive without being limited by a USB cable. The trackball can be paired through Bluetooth 4.0 LE to save a valuable USB port, or connected via USB nano receiver. TrackballWorks™ software offers incredible customization, and optical tracking technology offers smooth, precise cursor control. Plus, our award-winning Scroll Ring lets you quickly scan up and down web pages or long documents. Add it all up and you get exceptional comfort and ease-of-use from the brand that has set the industry standard in trackballs for more than 30 years.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.