30% Off
‹ Prev
Next ›
Plastic File Tote, Letter/legal Files, 18.5" X 14.25" X 10.88", Clear/blue
4 Stock Available
Non-Returnable
- File tote accommodates letter size files in one direction, legal size files in the other direction.
- Lid snaps closed to ensure safety of contents while in storage or transport.
- Specially designed comfort grip handles for easy transport.
- Moisture resistant to protect your files from damage.
- PVC and BPA free.
$28.38
LIST: $40.29
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Product Color | Blue ~ Clear |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | Plastic File Tote Storage Box |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.fr |
| Manufacturer | Storex |
| Features | Moisture Resistant ~ Portable |
| Case Style | Tote |
| Country of Origin | Canada |
| Compartment Width | 12.25" |
| Compartment Height | 9.25" |
| Application/Usage | File ~ Document |
| Width | 14" |
| Stackable | Yes |
| Height | 10.5" |
Product Information
| Brand | Storex |
| Type | Storage Case |
Description
For storage that needs to be quick and simple there’s the Storex Storage Tote. Accommodating of hanging folders and water-resistant, the storage tote is a great alternative to cardboard banker boxes. The snap on lid or locking handles ensure that tote contents stay put through tosses and tumbles.
Also Consider
-
Product Code: SKU-30269984 Stock Available
-
Product Code: SKU-3026980Currently out of Stock
-
Staxonsteel Maximum Space-Saving Storage Drawers, Legal Files, 17" X 25.5" X 11.13", Black, 6/cartonProduct Code: SKU-30269574 Stock Available
-
Product Code: SKU-299396411 Stock Available
-
Product Code: SKU-29936477 Stock Available
-
Product Code: SKU-29936469 Stock Available