P-Touch PT-D410 Advanced Connected Label Maker with Storage Case, 20 mm/s, 6 x 14.2 x 13.3
- Label & organize practically anything. Around your home, home office or business with up to ~3/4" (18mm) labels.
- Connect and Create with free Brother P-touch Editor software (1). Use a PC or Mac® to create and print professional-looking labels with barcodes, images, and QR codes.
- Uses durable Brother Genuine TZe Label Tapes. Water-resistant, fade-resistant, and chemical-resistant - for indoor and outdoor use. Available in a variety of finishes and colors.
- Express yourself. With a selection of 15 fonts, 13 font styles, 120 frames, and over 700 symbols.
- 30 pre-set label templates. Create and print professional-looking labels in an instant with a variety of templates for home organization, asset management, and more.
- Preview labels before they're printed. Easily avoid errors on the 15-character, 2-line display screen.
- See it clearly. Labels print with sharp 180 dpi resolution.
- Memory saves up to 50 frequently used labels. Create them, save them, find them, reprint them...as many times as needed.
- Soultions that stick by you. Brother Genuine TZe Label Tapes stick firmly to flat smooth surfaces, with stronger adhesive options for rough, uneven surfaces like tables and shelves.
- Make a bold statement. Using 7 font sizes and up to 5 lines of text.
Product Details
General Information
| Form Factor | Handheld ~ Desktop |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Product Color | White ~ Gray |
| Media Type | Tape ~ Label |
| Number of Font Sizes | 7 |
| Print technology | ZINK (Zero-Ink) |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Maximum printing width | 1.8 cm |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Internal memory | 50 MB |
| Tape type | TZe |
| Tape cutting | Manual |
| Product colour | White |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off | Yes |
| Width | 145 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 2.53 kg |
| Package weight | 3.13 kg |
| Cables included | USB |
| Batteries included | No |
| AC adapter included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Manual | Yes |
| Pallet gross height | 19.8 cm |
| Pallet gross weight | 297.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Country of origin | Philippines |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Machine & Accessories |
Description
Home/Office Advanced Label Maker Value Pack is a versatile, easy-to-use way to organize your home or office. Connect it to a PC or Mac with included USB cable and create labels using P-touch Editor Software1. Simply use the QWERTY keyboard and quick, one-touch formatting keys to quickly print your labels. Organize the contents of your desk and more using up to 3/4" thick labels. It is compatible with 12mm, 9mm, 6mm, 3.5mm and 18mm tapes. Use Genuine Brother TZe Label Tapes for indoor and outdoor versatility. Select between 15 fonts, 13 font styles, 120 frames, 700 symbols and 30 pre-set label templates for professional labels. Preview labels to avoid errors before printing with the 15-character, two-line display screen. Labels print with sharp, 180 dpi print resolution. Print labels up to 20mm per second. Memory bank saves up to 50 frequently used labels. Power this desktop labelmaker using AC adapter (included) or six AAA batteries (not included). Easily carry using the included case.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: WAU22531144 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231814 Stock Available
-
Product Code: SKU-301970560 Stock Available
-
Product Code: COS03560661 Stock Available
-
Product Code: COS03554448 Stock Available
-
Product Code: COS03554167 Stock Available
-
Product Code: COS03552551 Stock Available
-
Product Code: GBC37456868 Stock Available
-
Product Code: SKU-299179449 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: WAU22531144 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231814 Stock Available
-
Product Code: SKU-301970560 Stock Available
-
Product Code: COS03560661 Stock Available
-
Product Code: COS03554448 Stock Available
-
Product Code: COS03554167 Stock Available
-
Product Code: COS03552551 Stock Available
-
Product Code: GBC37456868 Stock Available
-
Product Code: SKU-299179449 Stock Available