12% Off
‹ Prev
Next ›
Rhino Permanent Vinyl Industrial Label Tape, 0.75" X 18 Ft, Yellow/black Print
14 Stock Available
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino and LabelManager Printers
$31.78
LIST: $36.06
Product Details
General Information
| Label Width | 3/4" |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Black ~ Yellow |
| Shape | Rectangle |
| Tape type | D1 |
| Material | Vinyl |
| Customs code | 8473408000 |
| Country of origin | Belgium |
| Tape length | 5.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 62 g |
| Shipping (inner) case width | 9.3 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.1 cm |
| Shipping (inner) case height | 11.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.9 cm |
| Net weight inner carton | 0.310 kg |
| Gross weight inner carton | 0.324 kg |
| Package volume | 0.328 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Industrial Labels, Black Print on Yellow are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE441120 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE32538 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE21158 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE12132 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE141185 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEB31CS38 Stock Available
-
Product Code: SKU-4054186 Stock Available
-
Product Code: BRTM131114 Stock Available
-
Product Code: BRTTZESE438 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEMQ83523 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEML35G72 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEM31G54 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE74146 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE54131 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE431G41 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE421G26 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE344G32 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE335121 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE33434 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE24248 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PK449 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE22176 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE145GCurrently out of Stock
-
Product Code: BRTTZE11128 Stock Available