19% Off
‹ Prev
Next ›
Thermal Laminating Pouches, 5 Mil, 9" X 11.5", Matte Clear, 50/pack
16 Stock Available
- Quality laminating pouches provide clarity and durability.
- Preserve and protect important documents.
- Photo safe materials and dry erase friendly.
- Compatible with all thermal laminators.
$30.78
LIST: $37.99
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Product Color | Clear |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Product Name | Letter-Size Thermal Laminating Pouches |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Features | Photo-safe ~ Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Country of Origin | China |
| Application/Usage | Document |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Fellowes thermal laminating pouches are designed with quality photo safe materials providing excellent clarity and durability to preserve and protect important documents. These pouches are dry erase friendly and compatible with all thermal laminator brands. Perfect to use in the office, home office, school, or wherever you have lamination needs. Keeps your important paper protected and looking very professional. Look for other laminating products from Fellowes.
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTZEFX25148 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231814 Stock Available
-
Product Code: MMM1422005 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1373 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007591522 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK52 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK666 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PK449 Stock Available
Alternative Products
Also Consider
-
Product Code: BRTTZEFX25148 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231814 Stock Available
-
Product Code: MMM1422005 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1373 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007591522 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK52 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK666 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PK449 Stock Available