11% Off
‹ Prev
Next ›
Tru-Ray Construction Paper, 76 lb Text Weight, 18 x 24, Assorted, 50/Pack
8 Stock Available
- Heavyweight 100% vat-dyed sulphite with longer, stronger fibers.
- Tough enough to take scoring, folding and curling without cracking or tearing.
- Superior fade-resistance keeps projects brighter longer.
- Acid-free for archival quality.
$17.36
LIST: $19.45
Product Details
General Information
| Product Color | Assorted |
| Width | 24" |
| Product Name | Heavyweight Construction Paper |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Length | 18" |
| Height | 0.50" |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.dixonticonderoga.com |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Tru-Ray |
| Type | Craft Materials |
Key Data
| Recycled | Yes |
Also Consider
-
Product Code: WAU2273155 Stock Available
-
Product Code: WAU2212935 Stock Available
-
Product Code: TOP3002P70 Stock Available
-
Product Code: SKU-4994935392 Stock Available
-
Product Code: SAN815051205 Stock Available
-
Product Code: SKU-3035535Currently out of Stock
-
Product Code: ITA30016960 Stock Available
-
Product Code: ITA30011258 Stock Available
-
Product Code: SKU-30053242382 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-4102123Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-40420451 Stock Available
-
Product Code: PAC991722 Stock Available
-
Product Code: PAC910772 Stock Available
-
Product Code: PAC8707599 Stock Available
-
Product Code: SKU-3038612Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-303858215 Stock Available
-
Product Code: PACP6107102 Stock Available
-
Product Code: PAC6103242 Stock Available
-
Product Code: SKU-303835655 Stock Available
-
Product Code: PAC10305135 Stock Available
-
Product Code: PAC10304998 Stock Available
-
Product Code: PAC103041141 Stock Available
-
Product Code: PAC10302962 Stock Available
-
Product Code: PAC103025123 Stock Available
-
Product Code: PAC10296189 Stock Available
-
Product Code: PAC102940116 Stock Available
-
Product Code: PAC9607109 Stock Available
-
Product Code: PAC9103103 Stock Available
-
Product Code: PAC871731 Stock Available
-
Product Code: SKU-300380492 Stock Available
-
Product Code: PAC631718 Stock Available
-
Product Code: PAC10303288 Stock Available
-
Product Code: PAC103017115 Stock Available
-
Product Code: PAC10300973 Stock Available
-
Product Code: PAC102994177 Stock Available
-
Product Code: PAC102993231 Stock Available
-
Product Code: PAC102960486 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: WAU2273155 Stock Available
-
Product Code: WAU2212935 Stock Available
-
Product Code: TOP3002P70 Stock Available
-
Product Code: SKU-4994935392 Stock Available
-
Product Code: SAN815051205 Stock Available
-
Product Code: SKU-3035535Currently out of Stock
-
Product Code: ITA30016960 Stock Available
-
Product Code: ITA30011258 Stock Available
-
Product Code: SKU-30053242382 Stock Available