39% Off
‹ Prev
Next ›
FELLOWES 5244101 LAMNATE 800CT 3MIL UV LETTER SZ
4 Stock Available
- Prevents fading and provides superior laminate with built-in UV protection.
- High-quality, photo safe materials provide excellent clarity and durability for your most important documents.
- Features directional arrows ensuring accurate pouch insertion and jam prevention.
- Offers Jam Free performance when used with a Fellowes laminator.
- Compatible with all thermal laminator brands.
$67.00
LIST: $109.13
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Product Color | Clear |
| Sheet Size Supported | Letter - 9" Width x 11.50" Length |
| Product Name | ImageLast Jam-Free Thermal Laminating Pouches |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Features | Durable ~ UV Resistant ~ Fade Resistant ~ Water Resistant ~ Jam-free ~ Photo-safe ~ Dry Erase Friendly |
| Country of Origin | Vietnam |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Premium ImageLast Laminating Pouches are designed with high-quality photo safe materials providing excellent clarity and durability. Featuring built in UV protection to prevent fading and unique directional arrows for accurate pouch insertion and Jam Free performance when used with a Fellowes laminator. Compatible with all thermal laminator brands. Use in the office, home office, school, or anywhere you would like to keep important papers preserved for years to come.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV84680Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3060250Currently out of Stock
-
Product Code: UNV8466094 Stock Available
-
Product Code: SKU-3060247Currently out of Stock
-
Product Code: FEL5203429 Stock Available
-
Product Code: FEL5203349 Stock Available
-
Product Code: FEL52031118 Stock Available
-
Product Code: FEL5200741 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027089Currently out of Stock
-
Product Code: FEL520504 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SMD1033882 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154683161 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031396127 Stock Available
-
Product Code: SKU-300539282 Stock Available
-
Product Code: BICMV711BK74 Stock Available
-
Product Code: MMM6061195 Stock Available
-
Product Code: MMM1426144 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSCY312 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: FEL5320603293 Stock Available
-
Product Code: SKU-30637522 Stock Available
-
Product Code: FEL5222520 Stock Available
-
Product Code: FEL5203429 Stock Available
-
Product Code: FEL5203349 Stock Available
-
Product Code: FEL52031118 Stock Available
-
Product Code: FEL5200741 Stock Available
-
Product Code: FEL524541 Stock Available
-
Product Code: FEL524530149 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027089Currently out of Stock
-
Product Code: FEL5204225 Stock Available
-
Product Code: FEL5204135 Stock Available
-
Product Code: FEL52040074 Stock Available
-
Product Code: FEL520400226 Stock Available
-
Product Code: FEL5204019 Stock Available
-
Product Code: FEL520050914 Stock Available
-
Product Code: FEL5200501Currently out of Stock
-
Product Code: FELSPECTRA1255 Stock Available
-
Product Code: FELSPECTRA9550 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993939Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-29939381 Stock Available
-
Product Code: SKU-29939378 Stock Available
-
Product Code: FEL57214012 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993932Currently out of Stock
Also Consider
-
Product Code: SMD1033882 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154683161 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031396127 Stock Available
-
Product Code: SKU-300539282 Stock Available
-
Product Code: BICMV711BK74 Stock Available
-
Product Code: MMM6061195 Stock Available
-
Product Code: MMM1426144 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSCY312 Stock Available