22% Off
‹ Prev
Next ›
Fellowes ImageLast Jam-Free Thermal Laminating Pouches
49 Stock Available
- Prevents fading and provides superior laminate with built-in UV protection.
- Offers Jam Free performance when used with a Fellowes laminator.
- Compatible with all thermal laminator brands.
- High-quality, photo safe materials provide excellent clarity and durability for your most important documents.
- Features directional arrows ensuring accurate pouch insertion and jam prevention.
$105.98
LIST: $135.52
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Product Color | Clear |
| Sheet Size Supported | Letter - 9" Width x 11.50" Length |
| Product Name | ImageLast Jam-Free Thermal Laminating Pouches |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Features | Durable ~ UV Resistant ~ Fade Resistant ~ Water Resistant ~ Jam-free ~ Photo-safe ~ Dry Erase Friendly |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Premium ImageLast Laminating Pouches are designed with high-quality photo safe materials providing excellent clarity and durability. Featuring built in UV protection to prevent fading and unique directional arrows for accurate pouch insertion and Jam Free performance when used with a Fellowes laminator. Compatible with all thermal laminator brands. Use in the office, home office, school, or anywhere you would like to keep important papers preserved for years to come.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL57376012 Stock Available
-
Product Code: FEL524541 Stock Available
-
Product Code: FEL52441018 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027089Currently out of Stock
-
Product Code: FEL5204225 Stock Available
-
Product Code: FEL5204135 Stock Available
-
Product Code: FEL52040074 Stock Available
-
Product Code: FEL520400226 Stock Available
-
Product Code: FEL5204019 Stock Available
-
Product Code: FEL520050914 Stock Available
-
Product Code: FEL5200501Currently out of Stock
-
Product Code: FELSPECTRA9550 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993939Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-29939381 Stock Available
-
Product Code: SKU-29939378 Stock Available
-
Product Code: FEL57214012 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993932Currently out of Stock