Save 25%
‹ Prev
Next ›
FELLOWES 5743301 LAMNATE 1000CT 3MIL LETTER SIZE
442 Stock Available
- Preserve, protect and enhance important documents.
- Premium materials ensure clear, durable results.
- Easy to use—place document in pouch and insert into laminator.
- Available in a variety of sizes to meet your needs.
- Compatible with all laminator brands.
$29.96
LIST: $39.99
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Product Name | Letter-Size Thermal Laminating Pouches |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Application/Usage | Document |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Features | Durable ~ Photo-safe ~ Erasable ~ Water Proof |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Preserve, protect and enhance important documents. Available in a variety of pouch sizes for clear, durable, outstanding results. Just position your document in the appropriate size pouch and insert into the laminator (sold separately). Compatible with all thermal laminator brands. Use in the office, home office, school, or anywhere you would like to keep important papers preserved for years to come.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GBC320071568 Stock Available
-
Product Code: GBC320200284 Stock Available
-
Product Code: SKU-306554718 Stock Available
-
Product Code: SKU-299503185 Stock Available
-
Product Code: SKU-299502960 Stock Available
-
Product Code: SKU-2995028362 Stock Available
-
Product Code: MMMTP5852100143 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SKU-3059242Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3053257Currently out of Stock
-
Product Code: UNV088613036 Stock Available
-
Product Code: SKU-4994935392 Stock Available
-
Product Code: ITA010192984 Stock Available
-
Product Code: BSN3753137 Stock Available
-
Product Code: SKU-30299101892 Stock Available
-
Product Code: SKU-300776116 Stock Available
-
Product Code: SKU-300761613383 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Also Consider
-
Product Code: SKU-3059242Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3053257Currently out of Stock
-
Product Code: UNV088613036 Stock Available
-
Product Code: SKU-4994935392 Stock Available
-
Product Code: ITA010192984 Stock Available
-
Product Code: BSN3753137 Stock Available
-
Product Code: SKU-30299101892 Stock Available
-
Product Code: SKU-300776116 Stock Available
-
Product Code: SKU-300761613383 Stock Available