7% Off
‹ Prev
Next ›
Scotch Thermal Laminating Pouches - Laminating Pouch/Sheet Size: 2.30" Width x 3.70" Length x 5 mil Thickness - Glossy - for Photo, Document, Business Card, Lists, Coupon, Punch Card - Double Sided, Photo-safe - Clear - 20 / Pack
167 Stock Available
- Ideal for protecting items from damage.
- Delivers a clear, professional and photo-safe finish.
- Great for frequently used documents in the home, office or classroom.
- Protects and adds professionalism to business documents.
- Ultra clear finish to let important information show through.
- Safe for use with most household cleaners.
- StockCode: MMMTP585120
$2.60
LIST: $2.79
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Length | 3.70" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 2.30" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Product colour | Transparent |
| Width | 127 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 1.06 kg |
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
Product Information
| Brand | Scotch |
| Type | Laminating Pouch |
Description
5 mil thick thermal laminating pouches for use in a thermal laminator. Increased thickness for durable use. Business card size to use for protecting your business cards and small documents. 20 per pack.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GBC37404733 Stock Available
-
Product Code: SKU-315504263 Stock Available
-
Product Code: GBC320071568 Stock Available
-
Product Code: GBC320200284 Stock Available
-
Product Code: SKU-299503185 Stock Available
-
Product Code: SKU-2995028362 Stock Available
-
Product Code: MMMTP38562578 Stock Available
-
Product Code: MMMTP38545099 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854200257 Stock Available
-
Product Code: MMMTP38542083 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854100474 Stock Available
-
Product Code: FEL5743301442 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.