16% Off
‹ Prev
Next ›
Fellowes Thermal Laminating Pouches - Menu, 5mil, 100 pack - Sheet Size Supported: Menu 11.50" Width x 17.50" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 11.50" Width5 mil Thickness - Glossy - for Document, Menu - Photo-safe, Durable - Clear - 100 / Pack
17 Stock Available
- Quality laminating pouches provide clarity and durability.
- Preserve and protect important documents.
- Photo safe materials and dry erase friendly.
- Compatible with all thermal laminators.
- StockCode: FEL5746001
$145.31
LIST: $172.27
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Height | 17.50" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 11.50" |
| Product Color | Clear |
| Surface Finish | Glossy |
| Sheet Size Supported | Menu - 11.50" Width x 17.50" Length |
| Product Name | Menu Size Thermal Laminating Pouches |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Features | Photo-safe ~ Durable |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Document ~ Menu |
| Country of Origin | Vietnam |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Fellowes thermal laminating pouches are designed with quality photo safe materials providing excellent clarity and durability to preserve and protect important documents. These pouches are dry erase friendly and compatible with all thermal laminator brands. Perfect to use in the office, home office, school, or wherever you have lamination needs. Keeps your important paper protected and looking very professional. Look for other laminating products from Fellowes.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV84680Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3060247Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3060245Currently out of Stock
-
Product Code: FEL5203429 Stock Available
-
Product Code: FEL5203349 Stock Available
-
Product Code: FEL52031118 Stock Available
-
Product Code: SKU-3027089Currently out of Stock
-
Product Code: FEL5204225 Stock Available
-
Product Code: FEL5204135 Stock Available
-
Product Code: FEL5743401238 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.