39% Off
‹ Prev
Next ›
Heavy-Duty Premium Staples, 0.63" Leg, 0.5" Crown, Carbon Steel, 1,000/box
31 Stock Available
- Superior-quality high-carbon steel for reduced buckling and jamming.
- Developed for optimum performance in most heavy-duty staplers.
- Extra-sharp chiseled points for maximum sheet capacity.
- Premium steel wire.
$9.24
LIST: $15.13
Product Details
General Information
| Leg Length | 5/8" |
| Product Color | Silver |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Sheet Capacity | 130 |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Product Name | 5/8" Heavy Duty Premium Staples |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Country of Origin | Taiwan |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Heavy-duty staples are designed to deliver superior performance. Bostitch superior-quality, heavy duty staples are made with premium quality steel with extra high carbon content that reduces staple buckling and jamming. Designed with chisel point tips for maximum penetration.