34% Off
‹ Prev
Next ›
Whitelines Notebook, Quadrille Rule (5 sq/in), Gray/Orange Cover, (70) 11 x 8.5 Sheets, 12/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Digital-friendly note-taking; use the free Whitelines App to simply scan, save and share your notes.
- Perforated for easier removal.
- Paper works with your phone so you can instantly digitize your work.
- Interior includes place for class schedule.
- Gray, 20 lb. paper makes the white lines pop off the page; also easier on the eyes than traditional white paper.
$221.24
LIST: $334.48
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 70 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Wirebound Graph Notebook |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Gray |
| Height | 0.33" |
| Length | 11" |
| Features | Flysheet ~ Chipboard Backing |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
Merge the greater clarity of writing on gray paper with sharing technology and you have Whitelines! The paper has Whitelines technology, which, when combined with the free Whitelines mobile phone app, will create an instant electronic file of whatever is on the page, while eliminating all background not on the paper.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ROA95161CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77688CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17030CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17006CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10113CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10004CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039744Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: ROA77591CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA20815CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA20097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA20096CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17006CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11299CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10113CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-303985630 Stock Available
-
Product Code: SKU-30161889 Stock Available
-
Product Code: SKU-3003952230 Stock Available