14% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Whitelines Premium Line Ruled Spiral Notebook - 70 Sheets - 140 Pages - Printed - Spiral Bound - Both Side Ruling Surface - 20 lb Basis Weight - 75 g/m² Grammage - 11" x 8 1/2" - 0.33" x 8.5"11" - Gray Paper - 1 Each
Currently out of Stock
- Sold as an each - one spiral notebook
- Dimensions: 11" x 8.5" 70 Sheets
- Gray 20# paper makes the white lines pop off the page. The gray background is also easier on the eyes than traditional white paper
- The FREE Whitelines App makes it simple to scan, save and share your notes. The app automatically detects, captures and straightens out your notes. It also removes the background
- Made in the USA
$16.20
LIST: $18.94
Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | Whitelines Premium Line Ruled Spiral Notebook |
| Width | 8.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.33" |
| Length | 11" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Gray |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Wirebound notebook features a unique ink technology that works with the free Whitelines Link mobile app to create an instant electronic file of whatever is on the page, while eliminating all background not on the paper. Simply write, scan and save your notes and scribbles to save all of your work digitally. Wirebound design lets you completely open pages flat on surfaces for easier handwriting. Thick backing provides a sturdy writing surface that's excellent for use while standing or on your desk. Notebook is perfect for tracking ideas, drafts, notes, designs and more.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV66600Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77519CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17030CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17006CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA17001CSCurrently out of Stock
-
Wirebound Engineering Notebook, 20 lb Bond Paper Stock, Green Cover, (80) 11 x 8.5 Sheets, 24/CartonProduct Code: ROA11382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11281CS1 Stock Available
-
Product Code: ROA11197CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11015CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA720555 Stock Available
-
Product Code: MEA7208174 Stock Available
-
Product Code: SKU-303743931 Stock Available
-
Product Code: SKU-303743825 Stock Available
-
Product Code: MEA7206927 Stock Available
-
Product Code: PKP9978ASTHZE13 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA74221CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA53101CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-303985630 Stock Available
-
Product Code: MEA0606490 Stock Available
-
Product Code: SKU-301622695 Stock Available
-
Product Code: SKU-30161889 Stock Available
-
Product Code: JDKK66652222 Stock Available