34% Off
‹ Prev
Next ›
EnviroShades Legal Notepads, Wide/Legal Rule, (50) Assorted Color 8.5 x 11 Sheets, 36/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Sold as a case - 6 six packs - includes one of each: orchid, blue, green, ivory, pink and grey
- Dimensions: 8.5" x 11.75" 50 Sheets
- Our legal pads are made with recycled paper
- Heavy pt chipboard backs
- Made in the USA
$233.68
LIST: $353.29
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | EnviroShades Legal Pad |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 1.13" |
| Length | 11.8" |
| Features | Micro Perforated ~ Poly Wrapped ~ Unpunched ~ Double Red Margin ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: TOP7532744 Stock Available
-
Product Code: ROA95382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95284CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77650CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA74754CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA74535CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA74220CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA52511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11299CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-31665589 Stock Available
-
Product Code: SKU-303985630 Stock Available
-
Product Code: SKU-3016202109 Stock Available