34% Off
‹ Prev
Next ›
Stiff-Back Pad, Medium/College Rule, (100) Canary Yellow 8.5 x 11 Sheets, 36/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Microperforated sheets for easy removal.
- Extra-heavy chipboard back for writing support.
- Top binding great for lefties.
- Smooth writing surface college-ruled and 3-hole punched for easy fit in 3-ring binders.
$348.83
LIST: $527.39
Product Details
General Information
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Binding Location | Edge |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Xtra Stiff Back Knee Pad Writing Pad |
| Height | 0.50" |
| Length | 11.8" |
| Features | Poly Wrapped ~ Micro Perforated ~ Stiff-back ~ Easy Tear ~ Chipboard Backing ~ Hole-punched |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Smooth, 15 lb writing paper has college ruled blue lines and a red margin line. Sheets are micro-perforated for EZ removal. Extra heavy 80 pt chipboard backs allow for lap usage or use as a clipboard. Stapled and taped construction. Full sheet size is 8.5" x 11.75", and tear-out size is 8.5" x 11". 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders, and individually poly-wrapped.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3058948Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3058946Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35882Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35852Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3045282770 Stock Available
-
Product Code: SKU-304528147 Stock Available
-
Product Code: UNV3569316 Stock Available
-
Product Code: TOP7535116 Stock Available
-
Product Code: TOP753368 Stock Available
-
Product Code: TOP753285 Stock Available
-
Product Code: TOP75237 Stock Available
-
Product Code: TOP751408 Stock Available
-
Product Code: SKU-304233019 Stock Available
-
Product Code: TOP751117 Stock Available
-
Product Code: TOP7488014 Stock Available
-
Product Code: TOP6397529 Stock Available
-
Product Code: TOP6396033 Stock Available
-
Product Code: TOP6375318 Stock Available
-
Product Code: TOP6341013 Stock Available
-
Product Code: TOP6340018 Stock Available
-
Product Code: TOP6316010 Stock Available
-
Product Code: TOP631506 Stock Available
-
Product Code: TOP63140Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3042286Currently out of Stock
-
Product Code: TOP6312021 Stock Available
-
Product Code: TOP2081568 Stock Available
-
Product Code: TOP2081340 Stock Available
-
Product Code: TOP2081139 Stock Available
-
Product Code: AMP2036026 Stock Available
-
Product Code: TOP2030477 Stock Available
-
Product Code: TOP202044 Stock Available
-
Product Code: TOP2017218 Stock Available
-
Product Code: TOP201703 Stock Available
-
Product Code: TOP2015251 Stock Available
-
Product Code: TOP20054R33 Stock Available
-
Product Code: TOP2002930 Stock Available
-
Product Code: TOP20018218 Stock Available
-
Product Code: TOP2000429 Stock Available
-
Product Code: SKU-304215471 Stock Available
-
Product Code: ROA95288CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA74535CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-303985630 Stock Available
-
Product Code: SKU-303985396 Stock Available
-
Product Code: ROA74500182 Stock Available
-
Product Code: PAC4910Currently out of Stock
-
Product Code: MEA5988090 Stock Available
-
Product Code: MMM563PRL35 Stock Available