38% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring 5x5 Grid Engineering Pad - 100 Sheets - 200 Pages - Printed - Glued - Back Ruling Surface - 3 Hole(s) - 20 lb Basis Weight - 75 g/m² Grammage - 11" x 8 1/2" - 0.40" x 8.5"11" - Buff Paper - 1 Each
23 Stock Available
- Sold as a single engineering pad
- 5x5 grid 15# buff paper
- Dimensions: 8.5" x 11" 100 Sheets
- 3 Hole punched
- Made in the USA
$10.32
LIST: $16.72
Product Details
General Information
| Binding Type | Glued |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Name | 5x5 Grid Engineering Pad |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Poly Wrapped ~ Chipboard Backing |
| Height | 0.40" |
| Length | 11" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Pad |
Description
Engineer calculation pad features smooth, buff-shade paper to help you write cleanly and legibly. 16 lb. paper is plain except for the printed outline box on top of the sheet. 5 square per inch grid layout is printed on back of sheet that shows through to the front as a dimensional guide for drawings and layouts. 34 point chipboard backs add stability to your writing. Pad is glued along the top edge and three-hole punched to fit in standard, three-ring binders (sold separately). 100-sheet, letter-size pad is perfect for engineering classes and labs.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: TOP35101189 Stock Available
-
Product Code: TOP35041142 Stock Available
-
Product Code: TOP3308180 Stock Available
-
Product Code: TOP33051172 Stock Available
-
Product Code: SKU-304223893 Stock Available
-
Product Code: TOP2200036 Stock Available
-
Product Code: ROA95782CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95389CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95371CSCurrently out of Stock
-
Wirebound Engineering Notebook, 20 lb Bond Paper Stock, Green Cover, (80) 11 x 8.5 Sheets, 24/CartonProduct Code: ROA11382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: CLE932811ISO29 Stock Available