‹ Prev
Next ›
Xstamper Red/Blue COMPLETED Title Stamp - Message Stamp - COMPLETED - 0.50" Impression Width - 100000 Impression(s) - Red, Blue - Polymer Polymer - Recycled - 1 Each
1 Stock Available
- High-impact plastic construction.
- Pre-inked.
- Spring-action, retractable design.
- Attention grabbing two-color printing.
- Consistent cellular inking.
$17.09
Product Details
General Information
| Impression Color | Red ~ Blue |
| Impression | COMPLETED |
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Length | 1.62" |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Red/Blue COMPLETED Title Stamp |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | Japan |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
COMPLETED Title Stamp prints two colors simultaneously and is pre-inked for 100,000 impressions. Each re-inking provides another 100,000 impressions. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Spring-activated, retractable stamping surface keeps work area clean. Pre-inked stamp is made from high-impact polymers for years of trouble-free use and contains a high percentage of recycled material.
Also Consider
-
Product Code: XST182985 Stock Available
-
Product Code: SKU-304313962 Stock Available
-
Product Code: SKU-30431348 Stock Available
-
Product Code: XST1362Currently out of Stock
-
Product Code: XST1360Currently out of Stock
-
Product Code: XST1350Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-304312884 Stock Available
-
Product Code: XST12216 Stock Available
-
Product Code: SKU-304312612 Stock Available
-
Product Code: SKU-304312511 Stock Available
-
Product Code: XST121422 Stock Available
-
Product Code: SKU-304312310 Stock Available
-
Product Code: XST111712 Stock Available
-
Product Code: XST111134 Stock Available
-
Product Code: SKU-304311014 Stock Available
-
Product Code: XST10471 Stock Available
-
Product Code: XST1008Currently out of Stock
-
Product Code: XST100621 Stock Available
-
Product Code: UNV1015613 Stock Available
-
Product Code: SKU-3053145Currently out of Stock
-
Product Code: UNV10049Currently out of Stock
-
Product Code: TDT886427 Stock Available
-
Product Code: COS03560656 Stock Available
-
Product Code: SKU-301392668 Stock Available
-
Product Code: COS03558729 Stock Available
-
Product Code: COS035585Currently out of Stock
-
Product Code: COS03558438 Stock Available
-
Product Code: COS03558084 Stock Available
-
Product Code: SKU-301391318 Stock Available
-
Product Code: SKU-3013911Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-301390844 Stock Available
-
Product Code: SKU-301390735 Stock Available
-
Product Code: SKU-3013906Currently out of Stock
-
Product Code: COS03554166 Stock Available
-
Product Code: COS03553834 Stock Available
-
Product Code: COS03553559 Stock Available
-
Product Code: COS03553270 Stock Available
-
Product Code: COS03552551 Stock Available
-
Product Code: COS03552316 Stock Available
-
Product Code: COS03552112 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: XST121422 Stock Available
-
Product Code: UNV1015613 Stock Available
-
Product Code: SKU-3053145Currently out of Stock
-
Product Code: UNV10049Currently out of Stock
-
Product Code: COS03560545 Stock Available
-
Product Code: SKU-301392127 Stock Available
-
Product Code: COS03554448 Stock Available