21% Off
‹ Prev
Next ›
Advantage Multi-Purpose Rubber Band, Size 33, Natural Crepe, 1 lb Box, 600/Box
28 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
$8.71
LIST: $11.05
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Industrial Applications |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
This No. 33 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3031084510 Stock Available
-
Product Code: SKU-303106856 Stock Available
-
Product Code: ALL42649262 Stock Available
-
Product Code: ALL3717666 Stock Available
-
Product Code: SKU-30295015 Stock Available
-
Product Code: SKU-300536248 Stock Available
-
Product Code: ALL37646368 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993691154 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369071 Stock Available
-
Product Code: ALL2505536 Stock Available
-
Product Code: ALL20645199 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365979 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365630 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365569 Stock Available