21% Off
‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber 27075 Advantage Rubber Bands - Size #107 - Approx. 40 Bands - 7" x 5/8" - Natural Crepe - 1 lb Box
154 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
$8.71
LIST: $11.05
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
This No. 107 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3031084510 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031081Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-303108052 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031077288 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310767 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310741555 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031069971 Stock Available
-
Product Code: SKU-303106856 Stock Available
-
Product Code: ALL37338175 Stock Available
-
Product Code: ALL37336100 Stock Available
-
Product Code: ALL37196117 Stock Available
-
Product Code: SKU-302951171 Stock Available
-
Product Code: ALL2633528 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950958 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950747 Stock Available
-
Product Code: ALL25405236 Stock Available
-
Product Code: ALL24335176 Stock Available
-
Product Code: ALL24195107 Stock Available
-
Product Code: SKU-302949746 Stock Available
-
Product Code: ALL2416515 Stock Available
-
Product Code: ALL2414585 Stock Available
-
Product Code: SKU-300536248 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369284 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369071 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368831 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368519 Stock Available
-
Product Code: SKU-299367955 Stock Available
-
Product Code: ALL2462593 Stock Available
-
Product Code: ALL24325144 Stock Available
-
Product Code: SKU-29936768 Stock Available
-
Product Code: ALL243058 Stock Available
-
Product Code: ALL240852 Stock Available
-
Product Code: ALL00700443 Stock Available