26% Off
‹ Prev
Next ›
Sterling Rubber Bands, Size 33, 0.03" Gauge, Crepe, 1 Lb Box, 850/box
176 Stock Available
- Excellent count per pound, making these standard bands a great value for all your needs.
- High percentage of natural-rubber latex.
- Reliable stretch with a moderately firm hold.
- Recommended for general-purpose tasks where fast-application and repeated-use are most important.
$9.83
LIST: $13.30
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Sterling |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Featuring an excellent count per pound, Sterling Rubber Bands are a great value for all your needs. A high percentage of natural-rubber latex delivers a reliable stretch with a moderately firm hold. From the office to the home to the workshop, these bands are recommended for general-purpose tasks where fast-application and repeated-use are most important.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699220 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031077288 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310767 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310741555 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310731058 Stock Available
-
Product Code: ALL42649262 Stock Available
-
Product Code: ALL37338175 Stock Available
-
Product Code: ALL37336100 Stock Available
-
Product Code: ALL3717666 Stock Available
-
Product Code: SKU-30295015 Stock Available
-
Product Code: ALL21405157 Stock Available
-
Product Code: ALL37646368 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993691154 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369071 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368519 Stock Available
-
Product Code: ALL2505536 Stock Available
-
Product Code: ALL20645199 Stock Available
-
Product Code: SKU-299366651 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365979 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365630 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365569 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: WAU2264150 Stock Available
-
Product Code: SKU-3035535Currently out of Stock
-
Product Code: BSN3753137 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007591522 Stock Available
-
Product Code: AVT7542462 Stock Available
-
Product Code: AVE05729829 Stock Available
-
Product Code: MMMR33012AP130 Stock Available
-
Product Code: MMMR33012AN205 Stock Available
Alternative Products
Also Consider
-
Product Code: WAU2264150 Stock Available
-
Product Code: SKU-3035535Currently out of Stock
-
Product Code: BSN3753137 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007591522 Stock Available
-
Product Code: AVT7542462 Stock Available
-
Product Code: AVE05729829 Stock Available
-
Product Code: MMMR33012AP130 Stock Available
-
Product Code: MMMR33012AN205 Stock Available