Pale Crepe Gold Rubber Bands, Size 117B, 0.06" Gauge, Golden Crepe, 1 lb Box, 300/Box
- Ultra-soft stretch with a soft hold.
- Nearly the highest percentage of natural-rubber latex of any rubber band.
- Durable and long-lasting.
- Recommended for both repeated applications and for packaging-pliable applications where a soft hold is most important.
- Excellent band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Golden Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold |
| Packaged Quantity | 300 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 7" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Pale Crepe Gold rubber bands feature the softest stretch and the highest natural-latex rubber content of any comparable product. A higher natural rubber content equates to a lighter-weight band with greater stretchiness and increased longevity; and as a bonus, when buying by the pound, you receive more of what you need for less. Though great as a general-purpose band for a wide range of tasks around the home, office and workplace, these bands are particularly useful for delicate- and pliable-goods packaging applications, from food to musical instruments, fine-art poster-prints to valuable trading cards. Their soft stretch also makes these bands ideal for repetitive tasks where minimizing hand-stress and fatigue or minimizing the potential for repetitive-strain injuries might be desired. Use these bands again and again without worrying about whether they'll remain strong and intact—they're designed for it.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699220 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031077288 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310741555 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031069971 Stock Available
-
Product Code: ALL37338175 Stock Available
-
Product Code: ALL37336100 Stock Available
-
Product Code: ALL37196117 Stock Available
-
Product Code: SKU-302951171 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950747 Stock Available
-
Product Code: ALL25405236 Stock Available
-
Product Code: ALL24335176 Stock Available
-
Product Code: ALL24195107 Stock Available
-
Product Code: SKU-302949746 Stock Available
-
Product Code: ALL2416515 Stock Available
-
Product Code: ALL2414585 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369284 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368519 Stock Available
-
Product Code: ALL24325144 Stock Available
-
Product Code: SKU-29936768 Stock Available
-
Product Code: ALL243058 Stock Available
-
Product Code: ALL240852 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365979 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365630 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365569 Stock Available
-
Product Code: ALL00700443 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: STW87030116 Stock Available
-
Product Code: QUA9012055 Stock Available
-
Product Code: PIL31020846 Stock Available
-
Product Code: DUCHP260C0358 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078054162 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078031723 Stock Available
-
Product Code: ALL24325144 Stock Available
-
Product Code: SKU-299179449 Stock Available
Alternative Products
Also Consider
-
Product Code: STW87030116 Stock Available
-
Product Code: QUA9012055 Stock Available
-
Product Code: PIL31020846 Stock Available
-
Product Code: DUCHP260C0358 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078054162 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078031723 Stock Available
-
Product Code: ALL24325144 Stock Available
-
Product Code: SKU-299179449 Stock Available