Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Business Source |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3053022Currently out of Stock
-
Product Code: ALL00699220 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031077288 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310767 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310741555 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310731058 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310722667 Stock Available
-
Product Code: ALL3717666 Stock Available
-
Product Code: ALL25405236 Stock Available
-
Product Code: SKU-30295015 Stock Available
-
Product Code: ALL21405157 Stock Available
-
Product Code: SKU-300536248 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369284 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993691154 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368519 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365979 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365630 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365569 Stock Available
-
Product Code: ALL00700443 Stock Available
-
Product Code: ACC7215569 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ITA30016960 Stock Available
-
Product Code: SKU-300780717489 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078054162 Stock Available
-
Product Code: BSN375012659 Stock Available
-
Business Source Standard Desktop Tape Dispenser - 1" Core - Non-skid Base - Plastic - Black - 1 EachProduct Code: SKU-300759311246 Stock Available
-
Product Code: SKU-30075927454 Stock Available
Alternative Products
Also Consider
-
Product Code: ITA30016960 Stock Available
-
Product Code: SKU-300780717489 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078054162 Stock Available
-
Product Code: BSN375012659 Stock Available
-
Business Source Standard Desktop Tape Dispenser - 1" Core - Non-skid Base - Plastic - Black - 1 EachProduct Code: SKU-300759311246 Stock Available
-
Product Code: SKU-30075927454 Stock Available