26% Off
‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber 25075 Sterling Rubber Bands - Size #107 - Approx. 50 Bands - 7" x 5/8" - Natural Crepe - 1 lb Box
5 Stock Available
- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
$9.83
LIST: $13.30
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3053022Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3031084510 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031081Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-303108052 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031077288 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310767 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310741555 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310731058 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310722667 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031069971 Stock Available
-
Product Code: SKU-303106856 Stock Available
-
Product Code: ALL37338175 Stock Available
-
Product Code: ALL37336100 Stock Available
-
Product Code: ALL37196117 Stock Available
-
Product Code: SKU-302951171 Stock Available
-
Product Code: ALL2633528 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950958 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950747 Stock Available
-
Product Code: ALL25405236 Stock Available
-
Product Code: ALL24335176 Stock Available
-
Product Code: ALL24195107 Stock Available
-
Product Code: SKU-302949746 Stock Available
-
Product Code: ALL2416515 Stock Available
-
Product Code: ALL2414585 Stock Available
-
Product Code: SKU-300536248 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369284 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369071 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368831 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368519 Stock Available
-
Product Code: SKU-299367955 Stock Available
-
Product Code: ALL2462593 Stock Available
-
Product Code: ALL24325144 Stock Available
-
Product Code: SKU-29936768 Stock Available
-
Product Code: ALL243058 Stock Available
-
Product Code: ALL240852 Stock Available
-
Product Code: ALL00700443 Stock Available