‹ Prev
Next ›
Non-Latex Rubber Bands, Size 33, Orange, 180/Pack
175 Stock Available
- Ideal for latex-free environments
- Bright orange color for identification
- Can be sterilized for medical use
- Soft-stretch design for easy use
- Multi-purpose use at home or work
- Made in USA using globally sourced materials
$3.48
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 1 / Bag |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office ~ Industrial Applications ~ Laboratory |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3053022Currently out of Stock
-
Product Code: ALL00699220 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031077288 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310767 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031075224 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310741555 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310731058 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310722667 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031071Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3031067214 Stock Available
-
Product Code: ALL42649262 Stock Available
-
Product Code: SKU-302951171 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950747 Stock Available
-
Product Code: SKU-30295015 Stock Available
-
Product Code: ALL24335176 Stock Available
-
Product Code: ALL24195107 Stock Available
-
Product Code: SKU-302949746 Stock Available
-
Product Code: ALL2416515 Stock Available
-
Product Code: ALL2414585 Stock Available
-
Product Code: ALL21405157 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993691154 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368519 Stock Available
-
Product Code: ALL24325144 Stock Available
-
Product Code: SKU-29936768 Stock Available
-
Product Code: ALL243058 Stock Available
-
Product Code: ALL240852 Stock Available
-
Product Code: ALL20645199 Stock Available
-
Product Code: SKU-299366651 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365979 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365630 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365569 Stock Available
-
Product Code: ACC7215569 Stock Available