26% Off
‹ Prev
Next ›
Sterling Rubber Bands, Size 16, 0.03" Gauge, Crepe, 1 Lb Box, 2,300/box
15 Stock Available
- Excellent count per pound, making these standard bands a great value for all your needs.
- High percentage of natural-rubber latex.
- Reliable stretch with a moderately firm hold.
- Recommended for general-purpose tasks where fast-application and repeated-use are most important.
$9.83
LIST: $13.30
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #16 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 0.9" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 16 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699220 Stock Available
-
Product Code: ALL42649262 Stock Available
-
Product Code: ALL37338175 Stock Available
-
Product Code: ALL37336100 Stock Available
-
Product Code: ALL37196117 Stock Available
-
Product Code: ALL3717666 Stock Available
-
Product Code: ALL25405236 Stock Available
-
Product Code: SKU-30295015 Stock Available
-
Product Code: ALL21405157 Stock Available
-
Product Code: SKU-302948817 Stock Available
-
Product Code: SKU-302948725 Stock Available
-
Product Code: ALL37646368 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369284 Stock Available
-
Product Code: SKU-2993691154 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369071 Stock Available
-
Product Code: ALL2505536 Stock Available
-
Product Code: SKU-299367955 Stock Available
-
Product Code: ALL2462593 Stock Available
-
Product Code: ALL20645199 Stock Available
-
Product Code: SKU-299366651 Stock Available
-
Product Code: SKU-299366448 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.