6% Off
‹ Prev
Next ›
Non-Latex Rubber Bands, Size 117b, 0.04" Gauge, Orange, 1 Lb Box, 250/box
66 Stock Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
$12.41
LIST: $13.17
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 7" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-30310781336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031077288 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310767 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310741555 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310731058 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031069971 Stock Available
-
Product Code: SKU-302951171 Stock Available
-
Product Code: ALL2633528 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950958 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950747 Stock Available
-
Product Code: ALL25405236 Stock Available
-
Product Code: ALL24335176 Stock Available
-
Product Code: ALL24195107 Stock Available
-
Product Code: SKU-302949746 Stock Available
-
Product Code: ALL2416515 Stock Available
-
Product Code: ALL2414585 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369284 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368519 Stock Available
-
Product Code: ALL24325144 Stock Available
-
Product Code: SKU-29936768 Stock Available
-
Product Code: ALL243058 Stock Available
-
Product Code: ALL240852 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365979 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365630 Stock Available
-
Product Code: SKU-299365569 Stock Available
-
Product Code: ALL00700443 Stock Available