‹ Prev
Next ›
X-Treme X-treme Rubber Bands - 7" Length x 0.1" Width - Latex-free, Durable, UV Resistant, Ozone Resistant, Heavy Duty, Reusable - 200 / Box - Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) - Lime Green
87 Stock Available
- Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer).
- EPDM gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age.
- Ideal for a wide range of applications.
- Recommended for home, office and recreational use.
- StockCode: ALL02005
$16.86
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Lime Green |
| Width | 0.1" |
| Product Name | X-treme Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Length | 7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer). This type of rubber gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age. Each 7" x 1/8" band has built-in longevity and offers a wide range of applications for home, office and recreational use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL00699220 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310781336 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031077288 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310767 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310741555 Stock Available
-
Product Code: SKU-30310731058 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031069971 Stock Available
-
Product Code: ALL37338175 Stock Available
-
Product Code: ALL37336100 Stock Available
-
Product Code: ALL37196117 Stock Available
-
Product Code: ALL3717666 Stock Available
-
Product Code: SKU-302951171 Stock Available
-
Product Code: ALL2633528 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950958 Stock Available
-
Product Code: SKU-302950747 Stock Available
-
Product Code: ALL25405236 Stock Available
-
Product Code: ALL24335176 Stock Available
-
Product Code: ALL24195107 Stock Available
-
Product Code: SKU-302949746 Stock Available
-
Product Code: ALL2416515 Stock Available
-
Product Code: ALL2414585 Stock Available
-
Product Code: ALL21405157 Stock Available
-
Product Code: SKU-302948817 Stock Available
-
Product Code: SKU-302948725 Stock Available
-
Product Code: SKU-299369284 Stock Available
-
Product Code: SKU-299368519 Stock Available
-
Product Code: ALL24325144 Stock Available
-
Product Code: SKU-29936768 Stock Available
-
Product Code: ALL243058 Stock Available
-
Product Code: ALL240852 Stock Available
-
Product Code: SKU-299366651 Stock Available
-
Product Code: SKU-299366448 Stock Available
-
Product Code: ALL00700443 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.