‹ Prev
Next ›
Recycled Plastic Clipboard with Ruler Edge, 1" Clip Capacity, Holds 8.5 x 11 Sheets, Black
207 Stock Available
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Fits letter/A4 sized documents.
- Made from durable plastic with ruler edges.
- Built-in hang hole.
- Sleek design is perfect for nurses, teachers, and modern office professionals.
$10.37
Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Recycled Content | 96% |
| Width | 9" |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 1" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Color-code your life and work by using the Recycled Plastic Clipboard with high-capacity clip. Bright-colored, slim clipboard is made from a high percentage of recycled polystyrene. Use this clipboard as a visual aide and color-code by department or task in any environment, such as medical, sports teams or classrooms. This clipboard features a strong, high-capacity clip that securely holds 1" of letter-size and A4-size paper. Hang it neatly on the wall using the built-in hanging hole.
Also Consider
-
Product Code: SKU-3154651363 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154650239 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154649131 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154648141 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154647112 Stock Available
-
Product Code: SKU-315427360 Stock Available
-
Product Code: SKU-315427239 Stock Available
-
Product Code: SKU-315427121 Stock Available
-
Product Code: SKU-315427023 Stock Available
-
Product Code: SKU-315426918 Stock Available
-
Product Code: SKU-304043252 Stock Available
-
Product Code: SKU-304042170 Stock Available
-
Product Code: SKU-3038107105 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031216290 Stock Available
-
Product Code: SAU05713165 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007801Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3007800Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-300754646 Stock Available
-
Product Code: SKU-300539282 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005391492 Stock Available
-
Product Code: BAUTA161140 Stock Available
-
Product Code: SKU-300158562 Stock Available
-
Product Code: SKU-2999800146 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SKU-3045186Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3053257Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-30259964 Stock Available
-
Product Code: SAU2160638 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEA385 Stock Available
-
Product Code: SKU-302466332 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-301062812 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK52 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BE1481 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-3045424419 Stock Available
-
Product Code: SKU-304542215 Stock Available
-
Product Code: SAU2160638 Stock Available
-
Product Code: SAU2160417 Stock Available
-
Product Code: SAU2160244 Stock Available
-
Product Code: SKU-3037896286 Stock Available
-
Product Code: SKU-30378951 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-29953495 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SKU-3045186Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3053257Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-30259964 Stock Available
-
Product Code: SAU2160638 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEA385 Stock Available
-
Product Code: SKU-302466332 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-301062812 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK52 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BE1481 Stock Available