18% Off
‹ Prev
Next ›
Saunders Lock-O-Matic Dual Arch Ring Archboard - 2.50" Clip Capacity - 9" x 15" - Arch - Hardboard - Brown - 1 Each
70 Stock Available
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
- StockCode: SAU05712
$17.15
LIST: $21.00
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Letter |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 15" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Dual Arch Ring Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Features | Dual Sided |
| Length | 14.5" |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
Also Consider
-
Product Code: SKU-3045424419 Stock Available
-
Product Code: SKU-304542215 Stock Available
-
Product Code: UNV403061625 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045416Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3045415Currently out of Stock
-
Product Code: UNV4030244 Stock Available
-
Product Code: SAU21612Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21611Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21610Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21609Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21608Currently out of Stock
-
Product Code: SAU22601160 Stock Available
-
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard - 8 1/2" x 11" - Spring Clip - Plastic - Blue - 1 EachProduct Code: SKU-31546451011 Stock Available
-
Product Code: SKU-31546435087 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154642786 Stock Available
-
Product Code: SKU-315426783 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154265423 Stock Available
-
Product Code: SKU-315426465 Stock Available
-
Product Code: SKU-315426113 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154260169 Stock Available
-
Product Code: SKU-3153355225 Stock Available
-
Product Code: SKU-3153354159 Stock Available
-
Product Code: SKU-3040441Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2160638 Stock Available
-
Product Code: SKU-30404396 Stock Available
-
Product Code: SAU2160417 Stock Available
-
Product Code: SAU21603207 Stock Available
-
Product Code: SAU2160244 Stock Available
-
Product Code: SKU-304042048 Stock Available
-
Product Code: SKU-3038108138 Stock Available
-
Product Code: SKU-303810518 Stock Available
-
Product Code: SKU-3037896286 Stock Available
-
Product Code: SKU-30378951 Stock Available
-
Product Code: BAU6163423 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3022342Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3005401Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3005389451 Stock Available
-
Product Code: SKU-30052585 Stock Available
-
Product Code: SKU-300158613 Stock Available
-
Product Code: OIC8301613 Stock Available
-
Product Code: SKU-29953495 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: OIC83159Currently out of Stock
-
Product Code: OIC83157Currently out of Stock
-
Product Code: OIC831564 Stock Available
-
Product Code: SAU05713165 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007801Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-300539282 Stock Available
-
Product Code: SKU-300539036 Stock Available
-
Product Code: SKU-2999800146 Stock Available