32% Off
‹ Prev
Next ›
Officemate Hardboard Clipboards - 1" Clip Capacity - 9" x 12 1/2" - Clamp - Hardboard - Brown - 1 Each
105 Stock Available
- Provides a smooth surface while firmly holding papers
- Quality hardwood, smooth on both sides with beveled edges
- Holds letter size sheets
- Rust-resistant 6" clamp securely holds up to 1" of paper
- 6" coated metal spring clip
- Eco-Certified for sustainable use of wood fiber.
- Made from 100% recycled or recovered wood content
- StockCode: OIC83100
$3.26
LIST: $4.80
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 12 1/2" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Hardboard Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Clip Capacity | 1" |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Clipboard |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Hardboard letter size clipboard made from 100% recycled/recovered wood fibers. 9" width x 12?" height x 2" depth. Strong 6" clip lifts back easily to load documents. Finished on both sides. TSCA Title VI Compliant & CARB 93120.2 Phase II Compliant. Made in USA.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-3045424419 Stock Available
-
Product Code: SKU-304542215 Stock Available
-
Product Code: UNV403061625 Stock Available
-
Product Code: SKU-5195077Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195076Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195075Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195074Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5195073Currently out of Stock
-
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard - 8 1/2" x 11" - Spring Clip - Plastic - Blue - 1 EachProduct Code: SKU-31546451011 Stock Available
-
Product Code: SKU-31546435087 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154642786 Stock Available
-
Product Code: SKU-315426783 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154265423 Stock Available
-
Product Code: SKU-315426465 Stock Available
-
Product Code: SKU-3153355225 Stock Available
-
Product Code: SKU-3153354159 Stock Available
-
Product Code: SKU-3040441Currently out of Stock
-
Product Code: SAU2160638 Stock Available
-
Product Code: SKU-30404396 Stock Available
-
Product Code: SAU2160417 Stock Available
-
Product Code: SAU21603207 Stock Available
-
Product Code: SAU2160244 Stock Available
-
Product Code: SKU-303810518 Stock Available
-
Product Code: SKU-3037896286 Stock Available
-
Product Code: SKU-30378951 Stock Available
-
Product Code: BAU6163423 Stock Available
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3022342Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-300158613 Stock Available
-
Product Code: OIC8301613 Stock Available
-
Product Code: SKU-29953495 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SKU-3045034Currently out of Stock
-
Product Code: SAN30001B1373 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154684102 Stock Available
-
Product Code: SAN38201414 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078021795 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP109 Stock Available
-
Product Code: SKU-3001412153 Stock Available
-
Product Code: MMM660YW101 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PK449 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-3045416Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-304042048 Stock Available
-
Product Code: SKU-3038108138 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031216290 Stock Available
-
Product Code: SKU-3007800Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-300754646 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005391492 Stock Available
-
Product Code: SKU-3005389451 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SKU-3045034Currently out of Stock
-
Product Code: SAN30001B1373 Stock Available
-
Product Code: SKU-3154684102 Stock Available
-
Product Code: SAN38201414 Stock Available
-
Product Code: SKU-30078021795 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP109 Stock Available
-
Product Code: SKU-3001412153 Stock Available
-
Product Code: MMM660YW101 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PK449 Stock Available