StarTech.com Micro-USB Cable with Right-Angled Connectors - M/M - 2m (6ft)
- Connect to your device and your computer or charger even in hard to reach areas and tight spaces
- Position your USB 2.0 devices as needed throughout your workspace
- Guaranteed reliability with our lifetime warranty
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 24/30 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 45 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 46 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
This Micro-USB cable features two right-angled connectors that let you connect to hard-to-reach ports and also help prevent cable and port damage. The cable is great for charging your mobile devices in a car, or for connecting to peripherals that may be difficult to connect to when using a straight connection. Connect to hard-to-reach ports The right-angled connectors allow you to connect to ports that may otherwise be inaccessible or difficult to reach. Perfect for charging car-mounted mobile devices or for connecting your portable hard drive or other Micro-USB 2.0 device to your computer in such a way that it fits your installation needs. The angled connectors prevent the cable from bending awkwardly or from straining too much to make a connection. It offers a more natural fit at the connection points, preventing unnecessary stress and damage to the cable and ports. Charge and sync your USB 2.0 mobile devices Charge your USB 2.0 Micro B-equipped phones and tablets with full charging power, with no increase in charge time -- even at a distance of 6 feet (2 meters) away from your charger. The long cable overcomes distance restrictions and lets you stay connected even while you're taking notes in a boardroom, catching up on emails in a hotel room, or reading in a coffee shop. Connect to your mobile devices with ease The cable features a thin, yet sturdy connector molding, so you’ll be able to connect to your phone or tablet without removing its protective case. Plus, the cable’s right-angled Micro-USB connector lets you text, work or game on your mobile device even while it’s charging, without the cable getting in the way. The USB2AUB2RA2M 2-meter cable is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCUSBPAUB50CMWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB2MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB1MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUBL1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3MBKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MDCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB50CMBCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB1Currently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3SAUB3Currently out of Stock