StarTech.com Micro-USB Charge-and-Sync Cable M/M - Right-Angle Micro-USB - 24 AWG - 0.5 m
- Provide full charging power to your Micro-USB mobile devices
- Connect to your device even in hard to reach areas and tight spaces
- Portable design fits nicely into any carrying case
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 1.64 ft |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 24/30 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 18 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 24 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
This Micro-USB cable features 24 AWG wire to provide the full power you need to charge your mobile devices faster. The cable features a right-angled Micro-USB connector, so it’s great for charging your mobile devices in a car, or for accessing your mobile device while it’s connected to a car charger or computer. Provide full charging power to your mobile devices Different phones and tablets require specific amounts of power to charge efficiently. While a phone may only require 1.0A of power, a tablet may need 2.4A. This Micro-USB cable is designed to deliver full power to your mobile devices so that all of your devices can charge at the expected speed. Connect with ease The right-angled Micro-USB connector lets you connect to ports that are difficult to reach, which is perfect for charging your car-mounted mobile devices. Even while you’re charging your mobile device, you can use it to text, work or game, without the cable getting in the way. The angled connector also prevents the cable from bending awkwardly or from straining too much to make a connection. It offers a more natural fit at the connection point, preventing unnecessary stress and damage to the cable and device port. Charge and sync your USB mobile devices Replace the Micro-USB cable that came with your mobile device, or keep one as a spare while you’re traveling so that your mobile devices are ready to use while you’re on the road. The short 0.5 m/1.5 ft. cable length makes this an excellent solution for close-range connections and portable applications such as charging with a mobile charging bank, public charging stations or your laptop. The USBAUB50CMRA 0.5-meter cable is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCUSBPAUB50CMWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB2MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB1MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUBL1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3MBKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MDCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB50CMBCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB3MSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA2MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB6LACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB1Currently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3SAUB3Currently out of Stock