StarTech.com 6 ft Micro USB Cable - A to Left Angle Micro B
- 1x USB 'A' male connector
- 1x Left Angle USB Micro-B male connector
- Supports high-speed data transfer rates of up to 480 Mbps
- Molded connectors with strain relief
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Cable Length | 6 ft |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 30 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Cable length | 1.83 m |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 33 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Components & Accessories/Cable |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Charge or sync your Micro-B USB devices with the cable out of the way
The UUSBHAUB6LA 6-foot USB-A to Micro-B Cable provides a high quality connection between Micro USB-equipped USB 2.0 mobile devices (such as BlackBerry or Android-based smart phones, digital cameras, Tablet PC devices and GPS systems, etc.) and a USB-capable computer, for everyday tasks such as data synchronization, file transfers and charging.
The left-angled Micro USB connector positions the cable in such a way that it allows you to easily access your mobile digital device in both portrait and landscape mode, even while charging.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality USB-A to Left Angle Micro-B cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers a UUSBHAUB6RA" text=" 6ft USB A to Right Angle Micro B Cable (UUSBHAUB6RA), which provides the same convenience as this left-angled cable but allows you to connect to your USB Micro-B devices from the opposite direction.
The StarTech.com Advantage
- Provides unrestricted access to your Micro-B USB devices, in landscape or portrait mode, even while charging
- Guaranteed reliability
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCUSBPAUB50CMWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB2MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB1MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUBL1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3MBKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MDCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB50CMBCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB3MSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB1Currently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3SAUB3Currently out of Stock