StarTech.com 3m (10ft) Slim SuperSpeed USB 3.0 A to Micro B Cable - M/M
- Slim cable construction – outer diametre (OD) of 4.8mm
- Redesigned, thin Micro USB 3.0 connector moulding
- Supports USB 3.0 data transfer rates up to 5Gbps
- Cable and connectors are compliant with USB 3.0 SuperSpeed specifications
- Aluminium-mylar foil with braided shielding
- Moulded connectors with strain relief
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 10-pin Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Cable Length | 10 ft |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/30/32 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 88 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 144 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Position your USB 3.0 Micro devices near your desktop or laptop easily, with a thin, more flexible cable
Does your regular USB 3.0 cable lift or push against your external hard drive causing it to move around on your desk? Are you forced to arrange your desk according to how your cable decides to bend and rest?
The USB3AUB3MS features a slim USB wire construction that makes it easier to install your USB 3.0 devices and enables you to place them as needed throughout your workspace. Plus, the thin Micro USB connector molding makes this a great cable for mobile USB 3.0 devices too - it lets you plug into your device without having to take it out of its case for every charge and sync.
Position your USB 3.0 devices as needed
Organize your desk and your office to match your needs. This durable, lightweight cable is approximately half the thickness of a regular USB 3.0 cable giving you the freedom to place your devices as needed and with minimal clutter. The flexible, thin cable also reduces strain on the connection and prevents damage to the USB 3.0 port on your device.
Charge and sync USB 3.0 mobile devices
Provide full charging power, with no loss of charge time, even at distances of up to 10 feet (3 meters) away from your charger.
As well as being ideal for connecting to your desktop devices, this cable provides the perfect solution for charging and syncing your USB 3.0 Micro B-equipped phones and tablets.
The long charge cable overcomes distance restrictions and lets you stay connected even while you're taking notes in a boardroom, catching up on emails in a hotel room, or reading in a coffee shop.
Connect to your mobile devices with ease
Stop removing the case from your phone or tablet every time you charge or sync your device. The cable offers a thin Micro USB connector molding that plugs into your device even while it’s inside a protective case.
This Micro USB 3.0 cable is backed by StarTech.com’s Lifetime warranty for guaranteed reliability.
The StarTech.com Advantage
- Slim, flexible USB wire for convenient installations and minimal clutter - position your external hard drive as needed on your desktop
- Keep your USB 3.0 mobile digital device in its protective case while charging
- Offers more flexible positioning of your mobile digital device while charging – up to a distance of 10 ft from your charger
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCUSBPAUB50CMWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB2MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB1MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUBL1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3MBKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MDCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB50CMBCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB6LACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB1Currently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3SAUB3Currently out of Stock