StarTech.com 2m White Micro USB Cable - A to Micro B
- 1x USB 'A' male connector
- 1x USB Micro-B male connector
- Thin USB 2.0 connector mouldings, with strain relief
- All white construction
- Supports high-speed data transfer rates of up to 480 Mbps
- Offers 2m in cable length
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | White |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | White |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 30 g |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 34 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Charge or sync your Micro USB devices over longer distances, with this high-quality white USB 2.0 replacement cable
The USBPAUB2MW 2m White USB to Micro USB Cable features thin USB connector moldings and provides a simpler connection between your Micro USB 2.0 mobile devices (smartphones, digital cameras, Tablet PC devices, portable hard drives, etc.) and your PC or Mac computer, for everyday tasks such as charging, data synchronization or file transfers.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality USB-A to Micro-B replacement cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Simplify your Micro USB connections with thinner USB connector moldings
- Guaranteed reliability
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCUSBPAUB50CMWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB1MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3MBKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB50CMBCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB3MSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU50CMLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA2MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB6LACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB1Currently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3SAUB3Currently out of Stock