41% Off
‹ Prev
Next ›
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperSpeed USB 3.0 Cable A to Micro B - M/M
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Cable and connectors are compliant with USB 3.0 SuperSpeed specifications
- Supports USB 3.0 data transfer rates up to 5Gbps
- Aluminum-Mylar Foil with Braided Shielding
- Molded connectors with strain relief
$13.61
LIST: $22.99
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Cable Length | 1.50 ft |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Connector Type on Second End | Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 10-pin Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 31 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 38 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Connect a USB 3.0 Micro USB external hard drive to your computer
The USB3AUB50CMB SuperSpeed USB 3.0 Micro B cable provides a high quality connection to your Micro USB-equipped USB 3.0 devices.
The short 0.5m /1.5-foot cable length is perfect for close-range connections (e.g. connecting a portable hard drive to your laptop) and the lightweight, compact design fits nicely into any carrying case.
This Micro USB 3.0 cable is backed by StarTech.com’s Lifetime warranty for guaranteed reliability.
The StarTech.com Advantage
- Portable design reduces the clutter of excess cable
- Guaranteed reliability
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCUSBPAUB2MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB1MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUBL1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3MBKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MDCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB3MSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA2MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB6LACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB1Currently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3SAUB3Currently out of Stock