StarTech.com Slim Micro USB 3.0 Cable - M/M - Left-Angle Micro-USB - 0.5m (20in)
- Position your USB 3.0 devices as needed throughout your workspace
- Connect to your device even in hard-to-reach areas and tight spaces
- Portable design fits nicely into any carrying case
- Charge and sync your mobile devices without removing the protective case
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 1.64 ft |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Connector on Second End Details | 1 x 10-pin Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 26/32 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 22 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 45 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Key Data
| Environmentally Friendly | Yes |
Description
Position your USB 3.0 Micro devices with less clutter and according to your configuration needs, with a thin, more flexible cable
This slim, sturdy USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps) cable, better known as a USB 3.0 cable, lets you position Micro-USB devices on your desk without the cable getting in the way. It’s thinner and more flexible than standard cables, and features a left-angled Micro-USB connector that prevents awkward bends at the connection port.
Position USB 3.0 devices the way you want
Now you can arrange your desk according to what works best for you, without worrying about the cable bending awkwardly or straining too much to make a connection. This durable, lightweight cable is roughly half the thickness of a regular USB 3.0 cable, giving you the flexibility and freedom to place your devices as needed, with minimal clutter.
This versatile cable features a left-angled connector, which offers a more natural fit at the device connection point and helps prevent unnecessary strain and damage to the port. Plus, the short 0.5 m/1.5 ft. cable length makes this an excellent solution for close-range connections and portable applications such as connecting a portable hard drive to your laptop.
Charge and sync your USB 3.0 mobile devices
Charge your mobile device in your car or sync with your laptop.
As well as being ideal for connecting to your desktop devices, this cable provides the perfect solution for charging and syncing your USB 3.0 Micro B-equipped phones and tablets.
The short cable design is just right for people on the move, for providing simple, tidy connections and it fits nicely inside your laptop or tablet carrying case.
Connect to your mobile devices with ease
The cable features a thin, yet sturdy connector molding, so you’ll be able to connect to your phone or tablet without removing its protective case. And, the cable’s left-angled Micro-USB connector lets you text, work or game on your mobile device -- even while it’s charging -- without the cable getting in the way.
The USB3AU50CMLS 0.5m cable is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
The StarTech.com Advantage
- Position your USB 3.0 devices as needed throughout your workspace
- Connect to your device even in hard-to-reach areas and tight spaces
- Portable design fits nicely into any carrying case
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCUSBPAUB2MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBPAUB1MWCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUBL1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB50CMLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3MBKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MLACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB2MDCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MUCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1MRACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB3MSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU2MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MRSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MLSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA2MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB2AUB2RA1MCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB6LACurrently out of Stock
-
Product Code: STCUUSBHAUB1Currently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB3BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSBAUB1BKCurrently out of Stock
-
Product Code: STCUSB3SAUB3Currently out of Stock