34% Off
‹ Prev
Next ›
Hardcover Marble Composition Book, Wide/Legal Rule, Black Marble Cover, (50) 9.75 x 7.5 Sheets, 48/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Printed in the traditional marble pattern.
- Center-sewn and tape bound construction.
- Perfect for note-taking.
- Inside of covers is printed with class schedule and other useful information.
$237.07
LIST: $358.42
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 50 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Marble Comp Book |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
| Features | Tear Proof ~ Durable Cover ~ Stiff-cover ~ Perforated ~ Hard Cover ~ Stiff-back ~ Permanent Bind ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Unleash your creativity in this premium composition book! This notebook boasts durable, permanently bound construction to keep your ideas secure. The smooth, plain 15 lb paper is perfect for all your writing needs, from detailed notes to creative sketches. The classic hard cover features attractive styling, offering a touch of personality. Each book provides ample space for all your thoughts and ideas.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13367CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13363CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13362CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13115CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13114CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039860Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-302757218 Stock Available
-
Product Code: ROA773403565 Stock Available
-
Product Code: SKU-301620825 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK39 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-305910159 Stock Available
-
Product Code: UNV66620Currently out of Stock
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77480CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13505CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11186CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039860Currently out of Stock
-
Product Code: MEA06074815 Stock Available
-
Product Code: MEA06062143 Stock Available
-
Product Code: SKU-301621220 Stock Available