31% Off
‹ Prev
Next ›
Grade School Ruled Composition Book, Grade 3 Manuscript Format, Magenta Marble Cover, (80) 9.75 x 7.5 Sheets, 48/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
$343.33
LIST: $495.22
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Three Ruling |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 80 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red Marble |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: TOP25280427 Stock Available
-
Product Code: SKU-3488828134 Stock Available
-
Product Code: SPR83253BD237 Stock Available
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13367CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13115CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13114CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10113CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10021CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3165161317 Stock Available
-
Product Code: ROA77222224 Stock Available
-
Product Code: SKU-30373611334 Stock Available
-
Product Code: ROA7792084 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK39 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77220CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13506CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13505CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10041CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA7750521 Stock Available
-
Product Code: ROA77501135 Stock Available
-
Product Code: ROA77222224 Stock Available
-
Product Code: MEA06074815 Stock Available
-
Product Code: SKU-3016240217 Stock Available
-
Product Code: ROA77921163 Stock Available
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA773081685 Stock Available
-
Product Code: ROA772308 Stock Available
-
Product Code: ROA7722925 Stock Available
-
Product Code: REDAF9150818 Stock Available