34% Off
‹ Prev
Next ›
Poly-Flex Composition Notebook, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (70) 9.75 x 7.5 Sheets, 24/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Pages are center-sewn and tapebound to permanently bind them.
- Flexible poly cover.
- Great for your backpack.
- Smooth, 15 lb paper for neater notes.
$140.85
LIST: $213.18
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | College Ruled Flexible Poly Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Permanent Bind ~ Flexible Cover ~ Durable Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Cover is durable, flexible 12-pt poly (great for backpacks!). Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66410Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66400Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66353Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059091269 Stock Available
-
Product Code: UNV6635195 Stock Available
-
Product Code: SKU-305908935 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059088Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-305908718 Stock Available
-
Product Code: UNV2200030 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11376CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11295CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11281CS1 Stock Available
-
Product Code: ROA11186CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11098CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11097CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11015CSCurrently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: SKU-30450293310 Stock Available
-
Product Code: UNV20940170 Stock Available
-
Product Code: SKU-3045027236 Stock Available
-
Product Code: SKU-304502630 Stock Available
-
Docket Diamond Top-Wire Ruled Planning Pad, Black Cover, Wide/Legal Rule, (60) White 8.5 x 11 SheetsProduct Code: TOP6397837 Stock Available
-
Product Code: SKU-3028924212 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12102CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11354CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11085CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10381CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10359CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-5122420Currently out of Stock
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: JDKE6700874 Stock Available
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA773081685 Stock Available
-
Product Code: SKU-301621220 Stock Available
-
Product Code: SKU-301620825 Stock Available
-
Product Code: SKU-3003953376 Stock Available
-
Product Code: SKU-3003951280 Stock Available