Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Manila |
| Country of Origin | India |
| Height | 0.25" |
| Length | 8.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Business Notebooks & Journals |
Description
Plain cover composition book contains 48 sheets of legal/wide-ruled paper with no margin. Ideal for notes. Recyclable book features a flexible cover and center-sewn construction.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SKU-305910159 Stock Available
-
Product Code: UNV66620Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66614303 Stock Available
-
Product Code: UNV66500Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059095Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66410Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66400Currently out of Stock
-
Product Code: UNV66353Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3059091269 Stock Available
-
Product Code: UNV6635195 Stock Available
-
Product Code: SKU-305908935 Stock Available
-
Product Code: SKU-3059088Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-305908718 Stock Available
-
Product Code: ROA12511CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA72456143 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DECurrently out of Stock
-
Product Code: MEA73063546 Stock Available
-
Product Code: ROA7750521 Stock Available
-
Product Code: ROA77501135 Stock Available
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV2200030 Stock Available
-
Docket Diamond Top-Wire Ruled Planning Pad, Black Cover, Wide/Legal Rule, (60) White 8.5 x 11 SheetsProduct Code: TOP6397837 Stock Available
-
Product Code: TOP25280427 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77481CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77480CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77293CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10322CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA13361Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77222224 Stock Available
-
Product Code: SKU-3016240217 Stock Available
-
Product Code: ROA77921163 Stock Available
-
Product Code: SKU-301622695 Stock Available
-
Product Code: ROA773403565 Stock Available
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA77332171 Stock Available
-
Product Code: SKU-301621220 Stock Available
-
Product Code: ROA772308 Stock Available