Marble Cover Composition Book, Wide/Legal Rule, Black Marble Cover, (60) 10 x 8 Sheets
- Marbled cover composition book.
- Center sewn binding.
- Quality wide-ruled paper makes note taking easy.
- Cover allows space for labeling.
- The back-to-school basic for students of all ages.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 60 |
| Product Name | Black Cover Flexcomp 10"x8" WM |
| Width | 8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Black Marble ~ White |
| Height | 0.33" |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Composition Book |
Description
Organize your thoughts with confidence with Roaring Spring Composition Books! For over 130 years, Roaring Spring Paper Products, a trusted American family-owned business, has been crafting high-quality composition books to meet your needs. Whether you're a student taking notes in class or someone who prefers the permanence of a bound book, we have the perfect option for you. All our composition books feature smooth, 15# paper with wide ruled blue lines and a red margin line for clear organization. Many include helpful extras like pre-printed class schedules on the inside cover. With center-sewn and tape bound construction, your notes are secure throughout the year. Roaring Spring Composition Books—where quality meets affordability!
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ROA10111CSCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-5122420Currently out of Stock
-
Product Code: MEA73063546 Stock Available
-
Product Code: ROA77501135 Stock Available
-
Product Code: SKU-3039859Currently out of Stock
-
Product Code: ROA77333227 Stock Available
-
Product Code: ROA773081685 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SKU-299630919 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97226CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA97225CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77255CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10113CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA10111CSCurrently out of Stock
-
Product Code: MEA0990273 Stock Available
-
Product Code: ROA77222224 Stock Available
-
Product Code: SKU-3016240217 Stock Available
-
Product Code: ROA77921163 Stock Available
-
Product Code: ROA7792084 Stock Available
-
Product Code: SKU-301622695 Stock Available
-
Product Code: ROA773403565 Stock Available
-
Product Code: ROA77332171 Stock Available
-
Product Code: SKU-301621220 Stock Available
-
Product Code: ROA772308 Stock Available
-
Product Code: SKU-30039566 Stock Available
-
Product Code: PACMMK3711814 Stock Available